تبلیغات
تکواندو - قهرمان هایی قربانی کینه و نزاع
 
قهرمان هایی قربانی کینه و نزاع ... دانستنیهای ورزش ,   
قهرمان هایی قربانی کینه و نزاع


روح الله داداشی درگذشت. به همین راحتی این جمله می شود تیتر روزنامه ها، سایت ها و خبرگزاری ها و به همین راحتی جوان ۳۰ ساله ای که عنوان قوی ترین مرد ایران و جهان را به همراه داشت می رود زیر خروارها خاک.
روح الله داداشی درگذشت. به همین راحتی این جمله می شود تیتر روزنامه ها، سایت ها و خبرگزاری ها و به همین راحتی جوان ۳۰ ساله ای که عنوان قوی ترین مرد ایران و جهان را به همراه داشت می رود زیر خروارها خاک. ذهن مردم هنوز درگیر قتل پل مدیریت بود و هنوز خاطره قتل در میدان کاج زنده بود که این خبر منتشر شد و ۵۰ روز نمی گذرد از روزی که اعلام شد برداران قرائی هر دو قاتل هستند!

به گزارش برنا,روح الله داداشی تنها ۳۰ سال داشت و چند ماه پیش در مصاحبه ای گفته بود:” خیلی خونسرد هستم و کمتر پیش می آید عصبانی شوم. آرام و صبور هستم و شخصیت آرامی دارم.” قاتلان او دستگیر شده اند و مردمی که هر نوروز پای برنامه قوی ترین مردان ایران از شبکه سوم سیما می نشستند از شنیدن خبر شوکه هستند، از اینکه مردانی که عنوان قوی ترین را همراه اسم خود داشتند و در پای صفحه تلویزیون بارها برای زور بازویشان تشویق شان کرده بودند و از موفقیت هایشان شاد شده بودند، به عنوان قاتل یا مقتول سوژه خبرها می شوند.

مردم و به ویژه جوان ها پای تلویزیون می نشستند تا رقابت مردانی که بر سر قهرمانی و قدرت بدنی با یکدیگر به میدان مسابقه آمده بودند را ببینند! چهرهایی که در ذهن مردم تنها قهرمان نبودند؛ مردان قهرمان ایرانی در تاریخ علاوه بر نماد قهرمانی و قدرت اسوه پهلوانی و اخلاق هم بودند. چهره های برتر این برنامه، قهرمان های پاور لیفتینگ و بدنسازی و پرورش اندام،برادرانی که شهره کشور بودند، قهرمانی که روزی راجع به پرونده ارتکاب قتل صورت گرفته توسط همین برادران در اظهار نظر و البته دفاع از آنها گفته بود:” این قتل کاملا ناخواسته بوده و برادران قرایی نمی خواستند این اتفاق پیش آید”؛ در حال تبدیل به چهره های نزاع های خیابانی هستند.

همه سایت ها و خبرگزاری ها با سرعت تمام در پی انتشار اخبار جدید از جنایت، علت درگیری، مشخصات قاتلان و مرور پرونده ورزشی روح الله داداشی هستند، نوشته هایی که در شرایط فعلی به کار کسی نمی آید و هیچ ذهنی را بیدار نمی کند. جای تامل دارد که چرا میان اخبار کسی دنبال دلیل وقوع و شیوع نزاع های خیابانی نمی پردازد، کسی نمی خواهد بداند، انگار همه از واقعیت فرار می کنند، از این واقعیت که قهرمان های ایرانی کم کم به قهرمان نزاع های خیابانی تبدیل می شوند.

میان اخبار این روزها جای خالی پرداختن به دلیل شیوع درگیری ها لفظی، دعواهای دنباله دار، کینه و انتقام گیری در کشوری که قهرمان هایش همیشه در اخلاق هم کم نگذاشته اند و در تمام عمر ورزشی و حرفه ای خود به رعایت اخلاق توصیه شده اند، خالی است.

دکتر ابراهیم قرائی مقدم؛ جامعه شناس در واکاوی دلایل این حادثه از دیدگاه آسیب شناسی اجتماعی به برنا گفت:” شخصیت خانوادگی و تربیتی محل نشو و نما کوچه و خیابانی که افراد در آن زندگی می کنند و گروه رفقا و دوستان در شکل گیری شخصیت افراد موثر هستند. فرهنگ در لایه های زیرین شخصیت افراد شکل می گیرد. شخصیت هرفرد محصول جایی است که در آن زندگی می کند. پسر نوح هم شناخته شده بود اما چرا به چنان عاقبتی رسید. سعدی می گوید:” تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است”، سطح سواد، تربیت خانوادگی و اجتماعی افراد مهم است. افراد در حوادث اخیر زور بازو جمع کرده اند اما زور عقل چطور؟

وی در ادامه افزود: افلاطون می گوید:”تربیت عبارت از رساندن جسم و روح به بالاترین پایه کمال و جمال است” این افراد جمال دارند، اما کمال برای آنها گم شده است. عوامل شخصی و خانوادگی که در ابتدا گفتم در این افراد رسوب کرده است. وقتی شخصی وزنه ۵۰۰ کیلویی بلند می کند باید رشد عقلی هم داشته است. بعضی از ورزشکاران وقتی به جائی می رسند از فتوت، مردانگی و جوانمردی که پهلوان اکبر یزدی، پهلوان اکبر خراسانی و تختی و صدها قهرمان و پهلوان دیگر ایرانی داشتند دور می شوند. جوانمردانی که تعدادشان هم در کشور کم نبود در گذشته از زور بازو خود برای تعظیم به دیگران و حفظ حرمت و پاسداری از دیگران استفاده می کردند، نه برای چاقو کشی وقتل. مردانگی و جوانمردی پیشه قهرمان ها بود، نه نشان دادن زور بازو را.

این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه غرور این افراد را کور کرده و به جای استفاده از زور بازو در جهت کمک و هدایت جامعه و جوانان و الگو سازی مناسب برای جوانان به الگوی بد و نادرست تبدیل می شوند توضیح داد: این افراد در این راه نه تنها به خود بلکه به جامعه ورزشکاری و گروهی که با آنها کار می کنند هم لطمه زدند. در فرهنگ دینی و اعتقادی مان حضرت علی (ع) را به عنوان نشانه قهرمانی و پهلوانی داریم و باید هر چه بیشتر به سجایای اخلاقی او توجه کنیم. باید هر چه پربارتر می شویم فروتنی مان بیشتر شود و بیشتر خم شویم. در حالی که عده ای فکر می کنند دوره زور بازو و خان و خان بازی است، بنابراین روی هم چاقو می کشند. این افراد قهرمان هستند، جوانان و نوجوانان چشم امیدشان به آنها است، همه رفتارها و کارهای شان زیر ذره بین جامعه است، وقتی کسی از فردیت خارج شده و به الگوی اجتماعی تبدیل شده باید الگوی واقعی باشد. اکبر یزدی و تختی چطور به الگوهای تاریخی و ماندگار در تاریخ جوانمردی و رادمردی ایران تبدیل شدند؟ چون این افراد فتوت و مردانگی داشتند و مردم ناموس و مال شان را به آنها می سپردند و به سفر مکه می رفتند.

مدرس دانشگاه تربیت معلم در پاسخ به این پرسش که آیا دلیل چنین حوادثی را در عوامل اجتماعی هم می توان جست و جو کرد گفت: عوامل دیگری مثل فیلم های سینمایی، تلویزیون و ماهواره هم این افراد را از اصالت واقعی خود دور کرده است که به این جا رسیده اند. اتفاق های اخیر برای قشر پهلوان و قهرمان ایرانی آبرو ریزی محسوب می شود.

اما لازم نیست پهلوانی را به افراد آموزش بدهیم. پهلوانی منش خاصی دارد که هرکسی از آن آگاه است، شخصیتی می طلبد که آموزش دادنی نیست. در ورودی زورخانه های باستانی طوری ساخته شده که وقتی باستانی کارها از در وارد می شوند باید سر خود را خم کنند. یعنی قبل از ورود سر تعظیم فرو می آورند. البته این هم درست است که به ورزشکاران و ورزش ملی مان کم اهمیت داده ایم. کشتی گیر و فوتبالیست را با پول آموزش داده ایم و به اخلاق آنها توجه نکرده ایم.

حرف آخر اینکه مردم هرگز مردانگی، جوانمردی واخلاق پهلوان های قدیمی را فراموش نمی کنند. فراموش نمی کنند که غلامرضا تختی بزرگ در بازگشت از یکی از مسابقات خود در پاسخ به یکی از خبرنگارن گفت:”بزرگترین پاداش و عالی ترین هدیه ای که گرفتم مدال یا نشان طلا و نقره نبود. قلب یک انسان بیش از هزاران مدال طلا ارزش دارد و من می دانم که هزاران هزار نفر از مردم حق شناس میهنم در قلب مهربان خودشان جای کوچکی هم برای من ذخیره کرده اند.” آیا ایرانی ها می توانند به داشتن تختی های دیگر امیدوار باشند؟

|+| نوشته شده توسط محمد ذاکری در سه شنبه 11 مرداد 1390 و ساعت 11:08 ق.ظ | نظر شما ()
ویرایش شده در - ساعت -

نوشته های پیشین